A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
Kína „baráti kapcsolatra” törekszik az Afganisztánt uraló, iszlamista tálibokkal. Peking nem zárja be kabuli nagykövetségét, hangsúlyozták, hogy hajlandók támogatni az újjáépítést.
Kína „baráti kapcsolatra” törekszik az Afganisztánt uraló, iszlamista tálibokkal – jelentette ki hétfőn Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő. A tisztségviselő közölte, hogy Peking nem zárja be kabuli nagykövetségét, illetve hangsúlyozta, hogy hajlandók támogatni az újjáépítést.
Azzal kapcsolatosan nem fogalmazott teljesen egyértelműen, hogy elismerik-e a tálibokat a dél-ázsiai ország új kormányaként, mindössze annyit mondott, hogy tiszteletben tartják az afgán nép választását. Emellett reményét fejezte ki, hogy sima és békés lesz az átmenet Afganisztánban, valamint kiemelte, hogy a felkelők többször is úgy nyilatkoztak, hogy jó viszonyt szeretnének kialakítani Kínával.
Geopolitikai helyzet
Peking korábban felelőtlennek nevezte a hirtelen amerikai kivonulást, mondván, az polgárháború veszélyével fenyeget. Emellett még előző hónapban, júliusban bejelentették, hogy Kína támogatja a tálibokat, ha elhatárolódnak az ujgurok közt tevékenykedő iszlamistáktól.
Afganisztán határos Kínával, igaz, a közös határszakasz csupán 76 kilométer hosszú. A kínai kormány az utóbbi években tárgyalásokat kezdett a tálibokkal, akiknek egy küldöttsége az országban is járt. A radikálisok második számú vezetője, Abdul Gáni Baradar molla július végén találkozott Vang Ji kínai külügyminiszterrel.
A tálibok a nemzetközi haderő kivonulását kihasználva offenzívát indítottak az ellenállást alig tanúsító kormányerők ellen, és végül vasárnap bevették Kabult is. Ezzel párhuzamosan az afgán elnök külföldre menekült, a kormány pedig összeomlott.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/STRINGER